Přeskočit na obsah

Tepelná izolace a akustická izolace budov jsou důležité jak z hlediska úspory energie na vytápění a chlazení budovy, tak z hlediska komfortu uživatele budovy.
Minerální izolace se integruje do omítkových příček, vnějších stěn nebo vnitřních nátěrů vnějších stěn a poskytuje tak odpověď na požadavky na tepelnou a akustickou izolaci.

Tepelná izolace a akustická izolace budov jsou důležité jak z hlediska úspory energie na vytápění a chlazení budovy, tak z hlediska komfortu uživatele budovy.

Nová minerální izolace je zdravotně nezávadná, nesvědí, neobsahuje nebezpečné látky jako je formaldehyd, neobsahuje VOC a je tedy šetrná k životnímu prostředí.Díky flexibilní struktuře vláken se izolace snadno aplikuje, šetří pracovní čas a námahu a umožňuje souvislé pokrytí v rozích a hranách i na těžko dostupných místech.Izolaci lze instalovat do sádrokartonových příček, stropů a střech


Exponovaná Skelná/Minerální Vata

Skelná/minerální vata je dvouúčelová (termoakustická) izolace používaná pro izolaci sádrokartonových příček, stropů a taškových střech. Zmírňuje přechod mezi denní a noční teplotou, létem a zimou a snižuje používání klimatizace. I když je potřeba vytápění/chlazení, izolace snižuje tepelné ztráty.

Lehká, pružná a maximálně stlačitelná Neklesá ani se nedrolí Odolává změnám teploty a vlhkosti.Není hořlavá. Nezpůsobuje rez a nevlhne | Odolné vůči hnilobě, plísním a tečení.

Abychom byli pečlivě přesní, lze tuto izolaci nazvat minerální vlnou, protože je vyrobena výhradně z minerálních surovin.

Základem této izolace jsou vlákna, která se získávají z tavení hornin nebo struskových směsí z hutních nebo tepelných elektráren. Proto je minerální vlna podle textury rozdělena do 2 kategorií :

Minerální vlna, která se vyrábí výhradně z horských čedičových hornin: – diabas : dolomit, vápenec a další.
Ze struskových hornin – jejichž vlákna se získávají výhradně tavením strusky.
Pokud jde o historii této izolace, lze ji nazvat přírodní. Geologické vykopávky dávných sídel v blízkosti aktivních sopek ukázaly, že minerální vlna byla při jejich výstavbě používána k izolaci stěn a střech domů již pradávno. A vznikla při emisi lávy.

Poryvy větru vytahovaly z čedičové lávy plastová vlákna, která se zformovala do kamenných vláken, usazovala se a sbírala ve svazcích na kamenech a stromech, vítr vlákna proplétal a sbíral do celých kuliček.

Minerální vlna na bázi čedičových hornin je kvalitnější, protože její vlákna jsou jednotná, delší a pevnější.

Výroba a použití minerální vlny

Proces výroby minerální vlny je téměř podobný tavení kovů v metalurgických závodech. Tavenina čediče se vyrábí v kuplových pecích při teplotě 1500 °C, poté kamenná tavenina vytéká ze spodní části pece v úzkých pásech, kde je vystavena proudu vodní páry nebo vzduchu.

Pro výrobu struskových produktů se používá odstředivá metoda. Ve speciálních odstředivkách se roztavená struska šíří po stěnách a získává zlepšené vlastnosti, protože pevné částice jsou odstraňovány pomocí cyklonů.

Tyto procesy přeměňují kámen na tenká, dlouhá vlákna, která pak vstupují do depoziční komory. Po nanášení jsou načechraná vlákna ukládána na dopravník a procházejí další komorou, kde je ošetřena pojivovým materiálem, který následně pomáhá vytvářet stabilní bloky ze slisovaných surovin.

Poté jsou lisované brikety nařezány na standardní výrobky a dodávány do maloobchodních prodejen ve formě rolí nebo rohoží.

** Nutno podotknout, že čím vyšší je kvalita surovin, tedy stejnoměrnost čedičové složky, tím vyšší je kvalita výsledného produktu, v zahraničí existuje speciální norma pro suroviny na výrobu minerální vlny , takže je standardně stabilizovaný a svou kvalitou předčí ruskou produkci

Výhody izolace z minerální vlny

Izolace minerální vlnou má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Minerální vlna dokonale pohlcuje zvukové vlny, nehnije, je lehká a nehořlavá a, což je velmi důležité, je ve srovnání s jinými podobnými izolačními materiály velmi levná. Lze použít v budovách určených k dlouhodobému užívání

  • Tepelné vlastnosti jsou mnohem vyšší než u podobných izolačních materiálů , tepelné vlastnosti a zvukově izolační vlastnosti se v průběhu času nesnižují;
  • Materiál, ze kterého jsou rohože vyrobeny, je nehořlavý a má dobrou požární odolnost . Stěna obložená tímto materiálem zevnitř odolává teplotám až 900 °C, tento materiál lze použít jako pasivní nástroj pro požární příčky;
  • dobré vlastnosti pohlcující zvuk . Rohože vyrobené z tohoto materiálu jsou velké a malé tkané nitě, které velmi dobře pohlcují zvuk a lze je použít pro zvukovou izolaci v projektech obytných budov;
  • odolný vůči různým houbám, plísním a jiným bakteriím, protože vlákna jsou vyrobena z kamene;
  • má nízkou tepelnou vodivost , má porézní strukturu, která obsahuje vzduch, materiál má velmi nízkou tepelnou vodivost. Proč je nepostradatelný pro izolaci různých budov nebo objektů;
  • propustnost vlhkosti , tento materiál může snadno akumulovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu a poté ji uvolnit ven;
  • velmi malé smrštění , rohože z minerální vlny se prakticky nesráží, izolace vyrobená z rohoží z tohoto materiálu nikdy nepraská vysycháním, materiál nekoroduje;
  • má nízkou hmotnost . To usnadňuje dodávku a instalaci izolace ve vysokých oblastech.

Se všemi úžasnými vlastnostmi bych rád poznamenal, že minerální vlna odpuzuje malé hlodavce, protože v ní prostě nemohou žít a je to produkt šetrný k životnímu prostředí.

Fáze práce a technologie izolace minerální vlnou

V naší zemi továrny na výrobu výrobků z minerální vlny vyrábějí širokou škálu výrobků. Použitím syntetické fenolové pryskyřice k vázání vláken si stlačená vlákna zachovávají svůj původní stav a současně propůjčují produktům tuhost. Fenolová pryskyřice je šetrná k životnímu prostředí a nezávadná pro člověka.

Výrobky z minerální vlny

  • rohože se čtyřmi druhy tvrdosti ;
  • desky ;
  • válce ;
  • plst ;
  • volná vata .

Rozsah použití minerální vlny

  1. Tyto výrobky se používají na stavbách jako tepelně a zvukově izolační materiály;
  2. jako nezatížená tepelná izolace pro všechny typy průmyslových podniků a obytných budov;
  3. jako izolace na vnější straně budovy s různými možnostmi použití: pod omítky, vnitřní stěny a izolace fasád;
  4. jako izolace vodorovných ploch některých typů stropů, potrubí, komínů.

Etapy prací na izolaci minerální vlnou

Jak jsme již uvedli, minerální vlna se nesráží, takže ji lze připevnit přímo na zeď. Pokud se plánuje utěsnění desky minerální vlnou pro omítku , pak se připevní na fasádu nebo stěnu speciálním lepidlem. Lepidlo se nanáší bezprostředně před pokládkou, takové desky se pokládají podle principu zdiva, to znamená, že šev dvou desek překrývá jednu.

Pokud se plánuje pokládka minerálních desek pod obklad, pak se deska položí na větruodolnou polyetylenovou fólii, v tomto případě jsou desky upevněny speciálními šrouby nebo hmoždinkami. Po upevnění jsou pokryty vlečkou.

Pro správné položení desek z minerální vlny na stěnu potřebujete :

  1. Nejprve je zeď očištěna od všech závěsných konstrukcí, odtoků a různých trubek, aby instalaci nic nepřekáželo;
  2. Dále se ve vzdálenosti 60 cm od země připevní základní profil . Může být vyroben z hliníku nebo plastu;
  3. Stěnu napenetrujeme hloubkovým penetračním základním nátěrem, to se provádí tak, aby se lepidlo rychle nevsakovalo do betonu nebo zdiva a deska dobře přilnula ke stěně;
  4. Dále přilepíme vlněné desky podél fasády, počínaje spodní částí.

Belminstroy bude provádět práce na zateplení fasády domu minerální vlnou na klíč v Minsku , krajských městech jako Berezino, Borisov, Vileika, Volozhin, Dzerzhinsk, Kletsk, Kopyl, Krupki, Logoisk, Lyuban, Molodechno, Myadel, Nesvizh, Maryina Gorka, Slutsk, Smolevichi, Soligorsk, Starye Dorogi, Stolbtsy, Uzda, Cherven a menší osady.

V případě jakýchkoliv dotazů volejte:

+420 704 078 689