Přeskočit na obsah

Příroda nabízí velké množství stavebních materiálů, a proto není nutné ji zatěžovat náročnou (chemickou) výrobou nových – např. EPS, PIR, PU. Je rozumné a především ekologické využívat materiály z lokálních zdrojů. Pokud však nechceme dům ze slámy a hlíny z pole za humny, tak je dobré se porozhlédnout po materiálu, na jehož výrobu je použito co nejméně přidaných látek a energie. Jedním z takových je např. pěnosklo, o kterém je pojednáno ZDE. Dnes si však osvětlíme materiál jiný, který je však pěnovému sklu vlastnostmi podobný – perlit.
Bez chemie
perlit2perlit1Perlit je sklo vulkanického původu, které má vysoký obsah původní vody a je běžně se vyskytujícím v přírodě. Perlit bez základní tepelné úpravy nemá žádné vhodné vlastnosti pro průmyslové využití. Pokud však perlit projde jednoduchým výrobním procesem spočívajícím pouze v zahřátí (pražení) na minimální teplotu 850 °C, jeho vlastnosti jsou rázem velmi výjimečné. Výrobní proces se nazývá expandace a výsledným produktem je expandovaný perlit. Voda obsažená v perlitu se po zahřátí snaží vypařit a tím doslova napění velmi drobná zrna perlitu. Objemově se zrna zvětší až 15 krát – velikost zrn je různá.

Vlastnosti expandovaného perlitu?
Barva není jednoznačná a liší se podle naleziště perlitové rudy, většinou je však barva od tmavě šedé až po bílou a zrna jsou částečně průhledná.

Odolnost vůči chemikáliím, vlhkosti, plísním, ohni a teplotám od – 200 °C do 900 °C
Objemová hmotnost od 35 do 150 Kg/m3
Výborné tepelně izolační vlastnost: λ = 0,04 [W/mK]
Paropropustnost
Objemová stálost
Použití
výroba tepelně izolačních zdících a omítkových malt
výroba lehkých betonů, tzv. perlitbetonů (termozáklady, termostěrky)
zateplení stěn, stropů, podlah a šikmin dřevostaveb – zásyp do dutin
zateplení budov metodou „blow-in“ – vtlačování perlitu do volných prostor ve stěnách
akustická izolace podlah, stěn a stropů, vyplnění volného prostoru v žebrovaných dutých tvárnicích
snížení hmotnosti sádrových omítek
výroba lepidel na polystyren a lepidel na glazury – přídavek perlitu značně zlepšuje jejich kapalnost a přilnavost, zvyšuje vydatnost a zjednodušuje odpařování vody
výroba tenkovrstvých dekoračních omítek (akrylových, křemenových, silikonových) – použití perlitu způsobí zvýšení vydatnosti omítek a prodloužení otevřené doby
jako výplň prostoru v akustických stěnách
jako filtrační prostředek v potravinářském průmyslu
jako sorbent pro absorpci ropných substancí
Cena expandovaného perlitu se v závislosti na zrnitosti a kvalitě pohybuje od cca 700 do cca 1800 Kč/m3.