Stříkané izolační pěny se v posledních letech čím dál častěji považují za plnohodnotnou alternativu konvenčních izolačních materiálů – polystyrenu nebo minerální vlny. Podle mnohých jsou dokonce lepší, jiní jim na druhou stranu tolik nedůvěřují. Jak je to tedy doopravdy?
Už od 60. let
Hned zkraje je třeba si říci, že stříkané izolační pěny nejsou žádným novým materiálem, poprvé se ve stavebnictví začaly používat již v 60. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Zdejší trh dobývaly zejména díky svým skvělým izolačním vlastnostem – se součinitelem tepelné vodivosti až λ = 0,023 W/m.K tehdy neměly (a vlastně dodnes nemají) konkurenci.
Na druhou stranu se tehdejší pěny potýkaly s mnohými problémy – tím největším byla ekologická zátěž krajiny. V průběhu let ale výrobci pěn tento neduh odstranili a dnešní pěny už jsou plně ekologické a zdravotně zcela nezávadné.
Výhody: dokonalé zatěsnění, rychlost aplikace, životnost
Pojďme postupně přejít k výhodám izolačních pěn. Tu první jsme již naznačili – vynikající izolační vlastnosti. Pěna se svou nízkou tepelnou vodivostí překonává polystyren i minerální vatu a na stejnou úroveň zateplení stačí použít výrazně tenčí vrstvu, než v případě konvenčních materiálů.
Druhou výhodou je konzistence pěny. Ta se na povrch aplikuje nástřikem ve formě tekutiny, teprve po dopadu se rozpíná a několikanásobně zvětšuje svůj objem. Díky tomu dokonale zatěsní i ta nejhůře přístupná místa, nikde nevznikají mezery, spáry a žádné tepelné mosty. Pěna navíc dobře přilne k jakémukoliv povrchu. Rovnoměrně zateplí váš domov bez jediné slabiny – ať už se jedná o rovnou střechu nebo členité podkroví.
Třetí důležitou výhodou je rychlost aplikace. Dodavatelé uvádí rychlost zateplení až 200 m2 za den, u jednodušších aplikací může být toto číslo i vyšší. Svůj dům nebo byt tak můžete mít zateplený za jeden nebo dva dny, což je u konvenčních materiálů opět jenom těžko představitelné.
Co vás určitě potěší je také životnost pěny. Někteří dodavatelé na pěnu dávají až 40letou záruku, ale ve většině případů ji vůbec nevyužijete. Pěna totiž vydrží mnohem déle – v čase nesedá, neřídne ani nemění své vlastnosti. Nechutná hlodavcům. Pokud svůj dům nenecháte zdemolovat, tak se jí prakticky nemůže nic stát.
Nevýhody: vyšší cena a neodborní dodavatelé
Výhody izolační pěny se promítají na její ceně – svůj dům s ní zateplíte řádově ve vyšších desítkách tisíc. To je oproti konvenčním materiálům určitě více, na druhou stranu zkušenosti zákazníků hovoří jasně: po pár letech se nám investice vrátila. V případě velmi špatně zatepleného domu může úspora na nákladech za vytápění dosáhnout až 70 % ročně. Podle našich zkušeností se návratnost investice pohybuje v řádu 5 – 10 let.
Velmi často se hovoří o citlivosti pěny na UV záření. Je pravdou, že pěna vlivem UV záření degraduje, ale tato degradace probíhá jen velmi pomalu – první opravdu měřitelný úbytek v rámci několika mm proběhne až po desítkách let, navíc na svou pěnu aplikují ochranný nástřik, který degradaci vlivem UV záření zcela zastavuje.
Třetí a poslední objektivní nevýhoda: nemůžete pěnu aplikovat svépomocí. Izolační pěna se aplikuje speciální nástřikovou technologií – potřebujete hadici, sud, dodávku a proškoleného aplikátora. To sami nikdy nejste schopni zajistit, proto na zateplení svého domova budete muset zavolat firmu.
Někdy se v různých fórech nebo diskuzích setkáte i s názory, že pěna časem sedá, je nasákavá nebo se na krustě tvoří boule. Toto však nejsou nevýhody způsobené nekvalitou materiálu, jako neodborností jeho aplikace. Při výběru dodavatele pěny si proto dejte velký pozor – volte větší firmy ověnčené certifikáty, referencemi i zkušenostmi. To, jak se při výběru dodavatele nespálit, je však téma na další velký článek.
Závěr: nebojte se jich
Stříkané pěny patří k nejlepším izolačním materiálům současnosti, vyšší počáteční investice se vám velmi rychle vrátí.